
Az érzelmeink hogyan hatnak a testre?
november 16, 2023
Mikor nem szabad masszíroztatni? A masszázs kontraindikációi.
november 28, 2023A nyirokrendszer döntő szerepet játszik szervezetünk immunválaszában, valamint felelős a zsírok és vitaminok továbbításáért. A masszázs javítja a nyirokkeringést, erősítve ezzel az általános immunitásunkat.
Masszázs hatására megnyugszunk, szívverésünk beáll normális ütembe, vérnyomásunk rendeződik, légzésünk lelassul. Ezáltal a belső szerveink is megnyugszanak, s kellemesen ellazulnak belső simaizmaink.
A kezelt területen vérbőség, felmelegedés keletkezik, így ellazulnak kisebb nagyobb izmaink is. Célzottan segítjük a sejt közötti fölösleges folyadék elvezetését.
A masszázs hatására izmaink, inaink megpihennek, ellazulnak, s ezáltal fokozódnak a méregtelenítő, gyulladás csökkentő folyamatok. A vérkeringés fokozásával az egész test oxigén ellátottsága és tápanyagáramlása javul ezáltal segítve a gyorsabb regenerálódást.
A nyirokkeringés egyrészt kiegészíti a vénás keringést a szövet közti folyadék elvezetésében, másrészt fontos szerepet tölt be a szervezet védekező mechanizmusában.
Létezik kifejezetten nyirokmasszázs, mely lassú, gyengéd, körkörös, nyomó-simító mozdulataival gyorsítja a nyirok elfolyását. A masszázs hatására megélénkülő nyirokkeringés segítségével a méreganyagok előbb az érpályába, majd a vér útján a májhoz illetve a vesékhez kerülnek, ahol egyrészt átalakulnak, másrészt kiválasztódnak.
Miben tud segíteni számomra, ha javul a nyirokkeringésem?
Nagyban tud segíteni a lábdagadáson, vizesedésen és a narancsbőrön. A nyirokmasszázs a legjobb hívószó a masszázst kedvelők körében, mert leggyakrabban a fogyás és „méregtelenítés” képzetét társítják hozzá. Ezek áldásos hatásai a kezelésnek, azonban a nyirokkeringés serkentésére irányuló kezelés lényege a szövetekben keletkezett nyirokfolyadék elvezetése.
A nyirokrendszerünknek három fő funkciója van:
Az első, hogy speciális fehérvérsejteket, limfocitákat termel a kórokozók elleni védelmünkre. A nyirokdrenázs javítja a testünk immunválaszát a limfociták termelésének és eloszlatásának serkentésével, ezért preventív kezelésként is használható az immunrendszer erősítésére.
Másodszor a nyirokkeringés a szövetek közti térben levő folyadékot visszajuttatja a vérkeringésbe, ezzel fenntartja a normál vérkeringést és megakadályozza, hogy a test, mint egy léggömb felduzzadjon, vagyis ödéma keletkezzen.
Harmadik feladata pedig, hogy tápanyagokat, hormonokat-zsírokat szállít, és salakanyagok kiválasztását segíti a vénás keringési rendszeren keresztül, vagyis segíti a „méregtelenítő” folyamatokat.
A nyirokkeringésünk a vérkeringéssel ellentétben csak egy irányban halad, vénákkal párhuzamosan a test külső részeiből a szív felé. A nyirokműködésünk tehát szoros kapcsolatban van a vérkeringésünkkel, mintegy kiegészítője annak.